Enter your keyword

post

SOSYAL GİRİŞİM SEKTÖRÜ TÜRKİYE ARAŞTIRMASI

SOSYAL GİRİŞİM SEKTÖRÜ TÜRKİYE ARAŞTIRMASI

SOSYAL GİRİŞİM SEKTÖRÜ TÜRKİYE ARAŞTIRMASI

İngiltere’nin diğer ülkeler ile eğitim ve kültürel ilişkilerini yürüten kuruluşu olan British Council, sosyal girişim sektöründe kapasite geliştirme, uluslararası ağlar oluşturma ve sosyal yatırımların gelişebileceği ekosistemleri desteklemeye yönelik olarak 2009’dan bu yana 4 kıta ve 31 ülkede yürüttüğü Global Sosyal Girişim Programı çerçevesinde 16 ülkede tamamladığı sektörel araştırmasını Türkiye’de de başlattı.

TED Üniversitesi liderliğinde; Ashoka Türkiye, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ortaklığında yürütülecek bu araştırma sürecine, önceki ülke araştırmalarına da danışmanlık yapan Social Enterprise UK katkı sağlayacaktır. Araştırma ile sosyal girişim sektörünün boyutu, ölçeği, kapsamı ve gelecek potansiyelini belirlemek hedefleniyor. Gelecekteki çalışmalar ve politika önerileri için veri sağlayacak olması ve sosyal girişim faaliyetlerinin gelişimini ölçmek için baz oluşturacak olması nedeniyle, bu araştırmanın Türkiye sosyal girişim sektörü açısından çok önemli olduğunu düşünülmektedir..

Yaklaşık 6 ayda tamamlanması planlanan araştırmanın ilk aşamasından itibaren sektördeki kilit paydaşların katılımının sağlanması amacıyla hem araştırma metodolojisine yönelik geri bildirim almak hem de Türkiye’de sosyal girişimciliğin tanımı ve sosyal girişim sektörüne dair bilmek/öğrenmek istenilenleri ortaya koymak amacıyla bir danışma toplantısı gerçekleştirildi.